Call us +421- 904 292 468 | Slovensky | English
Why EST Frontier Slovakia

Spring- Slovakia Calendar of Events

We welcome your comments or guestions on EnjoySlovakiaTours’s website, please email: info@enjoyslovakiatours.com with your requests and let us know what your expectations are.

 

 

 

 

 

 

Furmanské dni vo Vitanovej

Marec, 2011

Stáva sa už tradíciou, že prvýkrát po dlhej zime sa furmani organizovaní pod Zväzom chovateľov koní stretajú na severe Slovenska v obci Vitanová. Furmanské súťaže na Orave okrem zábavy, živej hudby, predaja tradičných slovenských výrobkov, či ochutnávky slovenských tradičných špecialít ponúka aj neopakovateľný zážitok z výstavy a súťaženia ťažných koní, čím sa zachováva kultúrne dedičstvo našich predkov.

Pochovávanie basy

Marec 8, 2011

Kultúrno- spoločenské podujatie- zvykoslovný program na koniec fašiangu spojený s tradičnou ľudovou veselicou. Prechodné obdobie medzi zimou a jarou tvoria fašiangy, ktoré však nemajú pevný termín. Označuje sa nimi celé obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou sa začína pôst pred Veľkou nocou. Najviac zachovalých prejavov sa však sústredilo do posledných dní, kedy bolo dovolené všetko. Veselo bolo a je hlavne po krčmách, kde vyhrávajú podgurážení muzikanti. Posledná tanečná zábava sa koná takmer vo všetkých našich obciach vo fašiangový utorok v rôznych podobách. Koniec fašiangov symbolizovalo pochovávanie basy. Základný motív vychádzal z nastávajúceho pôstu, kedy boli zábavy pri muzike zakázané. Na znak toho sa predvádza žartovné pochovávanie hudobného nástroja – basy, pri ktorom vystupovali postavy kňaza, kostolníka i smútiacich pozostalých.Na záver zábavy basu vynesú von zo sály, čím ju symbolicky pochovajú.

 

Výstava poľovníckých trofejí v Zuberci

Marec, 2011

Srdečne Vás pozývame na výstavu. Prídťe si pozrieť trofeje ocenené madailami a iné zaujímavosti. Miesto konania: sála kultúrneho domu Zuberec.

 

“BOKAMI” Západných Tatier

APRIL 1.-3. 2011

Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Pretekári absolvujú každý deň náročnú trať s prevýšením okolo 2200m. Stúpajú väčšinou na skialpinistických pásoch, ale aj pešo s mačkami na nohách. Výnimkou nebudú ťažké výšľapy s prvkami lezenia na skale či krátke zlaňenie. Zjazdy budú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom okolo 40 stupňov.

 

VEĽKONOČNÉ SVIATKY v múzeu oravskej dediny v Zuberci

April, 2011

Počas Veľkonočných sviatkov zvyknú remeselníci v areáli múzea Oravskej dediny v Zuberci pod Roháčmi predvádzať výrobu kraslíc, pletenie korbáčov, výrobu sviečok a obradového pečiva, či točenie na hrnčiarskom kruhu, drôtovanie a rezbárstvo. V prípade priaznivého počasia sa vyháňajú po zime von aj domáce zvieratá. Na nedeľné poobedie je pre návštevníkov pripravený folklórny program venovaný symbolom v jarných obradoch.

 

Veľkonočná Estráda

April 24., 2011

Zábavný program, Veľkonočné estrádne pásmo, uskutoční sa v kultúrnom dome Zuberec.

 

GORALSKÝ KLOBÚČIK – Medzinárodný pretek v zjazdovom lyžovaní

April, 2011

Celoslovenský pretek s medzinárodnou účasťou pod názvom Goralský klobúčik. Je to atraktívne podujatie pre najlepších detských lyžiarov – zjazdárov. Tento pretek má dlhodobú tradíciu a teší sa pozornosti širokého okolia.

 

Orava Rock Fest Spring

April, 2011

„Vítanie jari“ na Orave na rockový spôsob.

Thurzovské slávnosti

Apríl 30,  2011

Na najväčšej atrakcii Oravskom Hrade sa koná návrat palatína do letoviska, Turzov remeselnícky jarmok, Deň histórie, Nedeľné popoludnie – prehliadka ľudových zvykov. Odomykanie Oravského hradu do novej sezóny.

 

Medzinárodný festival krojovaných bábik

Maj, 2011

Je jediným svojho druhu na Slovensku, ktorého symbolom sú krojované bábiky v írečitých krojoch jednotlivých zúčastnených súborov. Koná sa každoročne od roku 1997 počas troch dní, vždy prvý júnový týždeň v podtatranských malebných mestečkách.

 

HEJ, MÁJ ZELENÝ (SYMBOLICKÉ OTVORENIE LETA)

Máj 1, 2011

Starodávny zvyk stavania májov ako prejavu úcty, žičlivosti a lásky, si môžu návštevníci múzea pripomenúť každoročne na poslednú aprílovú nedeľu.. Starodávny zvyk stavania májov ako prejavu úcty, žičlivosti a lásky, si môžu návštevníci múzea pripomenúť každoročne na poslednú aprílovú nedeľu v rámci programu „Hej, máj zelený“. Program sa začína spravidla koncertom v drevenom kostole. Po koncerte program pokračuje stavaním májov pri vybraných objektoch múzea a krátkymi ukážkami spevu, tanca a hudby. Na záver podujatia bývajú folklórne vystúpenia na Dolnooravskom rínku. Návštevníci si počas dňa môžu pozrieť aj ukážky výroby trstenskej keramiky, rezbárstva a ďalších remesiel.

 

Vynášanie Morény v Oravskej dedine

Máj 1, 2011

Jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. Najčastejším termínom vynášania Moreny je Smrtná nedeľa (pôstna nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou). V niektorých regiónoch vynášajú mládenci aj Deda, slamenú figurínu v podobe starého muža.

 

Romantická plavba na pltiach okolo Oravského Hradu

Máj-Október, 2011

Ak túžite zažiť romantickú dovolenku v prekrásnych zákutiach rieky Oravy s nádychom dobrodružstva, alebo trochu adrenalínu na divokej vode – rieka Orava ponúka nenáročné splavovanie prekrásnou oravskou prírodou.
Okrem požičovne kompletného vodáckeho vybavenia zabezpečujeme splavy na rieke Orave:

  • pre začiatočníkov
  • rodiny s deťmi
  • detské tábory
  • školské výlety
  • partie priateľov
  • ale aj pre skúsených vodákov

Dlžka splavu: podľa dlžky úseku (min. 2 hodiny, max. 2 dni).