Call us +421- 904 292 468 | Slovensky | English
Why EST Frontier Slovakia

Summer- Slovakia Calendar of Events

We welcome your comments or guestions on EnjoySlovakiaTours’s website, please email: info@enjoyslovakiatours.com with your requests and let us know what your expectations are.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Romantická plavba na pltiach okolo Oravského Hradu

Máj-Október, 2011

Ak túžite zažiť romantickú dovolenku v prekrásnych zákutiach rieky Oravy s nádychom dobrodružstva, alebo trochu adrenalínu na divokej vode – rieka Orava ponúka nenáročné splavovanie prekrásnou oravskou prírodou.
Okrem požičovne kompletného vodáckeho vybavenia zabezpečujeme splavy na rieke Orave:

  • pre začiatočníkov
  • rodiny s deťmi
  • detské tábory
  • školské výlety
  • partie priateľov
  • ale aj pre skúsených vodákov

Dlžka splavu: podľa dlžky úseku (min. 2 hodiny, max. 2 dni).

ZAHRAJME SA AKO KEDYSI (medzinárodný deň detí)

Jún 1, 2011

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravuje múzeum program „Zahrajme sa ako kedysi“. Detskí návštevníci si v rámci programu môžu vybrať z viac ako tridsiatich pohybových, vedomostných i tvorivých aktivít, ktoré prebiehajú v celom areáli múzea. Nechýbajú netradičné disciplíny ako beh s kufrom, chodenie na chodúľoch, prechod po lane, rôzne kvízy a hlavolamy, tvorivé dielne. Aktivity sú určené pre deti, no aj starší návštevníci si môžu prísť na svoje.

Otvorenie rybárskej sezóny – preteky – večera grilovanie prasaťa.

Jún 1-5, 2011

V krásnom regióne Liptova- Liptovská Sielnica

Festival drotárstva a stretnutia drotárskych majstrov

Jún, 2011

Medzinárodné festivalové podujatie s tradičným trhom, jarmokom a kultúrnym programom v krásnom historickom meste Žilina.

 

Podbielanské folklórne slávnosti

Júl 3, 2011

Folklórny festival v historickej dedinke Podbiel, ktorá je známa svojou tradičnou architektúrou, drevenými sochami, ktoré napodobňujú význam obce v minulosti.

 

Folklórne Oravice

Júl, 2011

Folklórny festival, prehliadka ľudových súborov zo Slovenska a zo zahraničia, plno zábavy a veselej nálady. V Oraviciach sa počas týchto dní predstavuje výroba tradičných slovenských výrobkov z dreva,  kovu, prútia, medu, cukroviniek. Vyskúšaj si jazdu na koni či na koči, alebo sa osviež v teplom termálnom parku či zabav sa v aqua parku, ktorý je v centre Oravíc.

Jánošíkove dni

Júl 28-31, 2011

Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni si medzi slovenskými festivalmi získal svoju originálnu tvár a bol už dvakrát vyhlásený za turistickú atrakciu roka. V krásnom prostredí hôr prežijete krásne chvíle, kde atmosféru vytvára veselá živá ľudová hudba, mnoho folklórných súborov, ktoré svoje tance, kroje a spev predvádzajú na prekrásnom amfiteátry, ktorý je umiestnený v horách, čo dodáva celému festivalu neopakovateľný zážitok. Počas festivalu je možnosť vyskúšať si rôzne historické remeslá a pozrieť si výrobu mnohých slovenských tradičných výrobkov.

“Sviatok Hôr”- Hory, prameň lásky

Júl, 2011

Každoročne v júli sa v krásnom počasí schádzali ľudia na poľanu Zverovka v Západných Tatrách k sláveniu nedeľnej svätej omše na Sviatok hôr. Tu pod mottom Hory, prameň lásky, vyrezaným na priečelí majstrovsky postavaného prístrešku, prišli ďakovať za dar krásnej prírody, za jej zachovanie a ochranu v nej. (Motto vystihuje samú podstatu Božej prítomnosti v prírode, ktorá sa nám dáva ako nezaslúžený dar Božej lásky.)

OŽIVENÉ REMESLÁ V SKANZENE ORAVSKEJ DEDINY

Júl-August, 2011

K letnej ponuke múzea patrí program Oživené remeslá, ktorý sa zvykne konať každoročne tretí júlový víkend. Od piatku do nedele niekoľko desiatok remeselníkov predvádza v areáli múzea ukážky remeselníckej výroby. Medzi tradičnými remeslami bývajú zastúpené hrnčiarstvo, kováčstvo, rôzne podoby spracovania dreva od sústružených predmetov cez korytárstvo až po drevorezbu, spracovanie textílií a kože, medovníkárstvo, košíkárstvo, drotárstvo, výroba plechových zvoncov i rôznych ozdobných predmetov ako sú sviečky z včelieho vosku, maľba na skle a podobne. Niektoré techniky – napríklad točenie na hrnčiarskom kruhu, si môžu návštevníci aj vyskúšať. Každý deň popoludní býva spestrený sprievodným folklórnym programom.

Medzinárodná veterán relley 500 km SLOVENSKÝCH v Zuberci

Jún, 2011

V Zuberci sa stretávajú posádky veteránov z celej Európy, spoznávajú krásy Oravy, Liptova, Kysúc. Osemdesiat percent aut bolo vyrobených do r. 1939, čo je v rámci Európy jedinečné. Fantastické prostredie vytvorili obdivovatelia a návštevníci. Zahraniční účastníci vyslovili uznanie tomuto medzinárodnému podujatiu. Nenechajte si ujsť pohľad na vozy z prelomu 18-19 st.

Stretnutie turistov na Lúčnej

Jún, 2011

Stretnutie sa koná každoročne v júni. Výstup na lúčnu. Zuberčania si obliekajú kroje, berú svoje rodiny. Z jej vrcholov sú v dobrom počasí nádherné výhľady. V  nedeľu (polovica júla) sa uskutoční spoločné stretnutie turistov na Lúčnej. Začiatok je o 12.00 hod. pri kríži. Na vrchole je slúžená aj sv. omša.

Srdečne do Zuberca pozývame všetkých turistov na tradičné stretnutie v Západných Tatrách v Roháčoch !

„A duchovia na Oravskom hrade predsa sú …”

Júl 30, 2011

Oravský Podzámok, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo večer 30. júla pre návštevníkov ďalšiu nočnú prehliadku Oravského hradu pod názvom „Noc s duchmi „,

Prehliadka zo strašidlami a historickými bytosťami na Oravskom hrade
V hlavnej letnej turistickej sezóne pripravujeme ešte v polovici augusta zaujímavú večernú prehliadku so strašidlami a historickými bytosťami určené pre deti.

Habovský kardan na Orave

Júl, 2011

Súťaž svojpomocne vyrobených malotraktorov O habovský kardan v Habovke pripravujú priblžne posledný júlový víkend. Habovský kardan je dnes veľmi populárna súťaž podomácky vyrobených malotraktorov a teší sa každoročne množstvu divákov. Na návštevníkov čaká množstvo stánkov a iných atrakcií.

OZVENY TRADÍCIÍ V MÚZEU ORAVSKEJ DEDINY

Júl, 2011

Scénická mozaika z prvkov ľudovej kultúry na Orave – ľudový odev, hudobné nástroje, hudba, tanec, spev. V júli a auguste každú stredu o 14.00 h V MÚZEU ORAVSKEJ DEDINY V ZUBERCI.

 

XIVI. Zuberský triatlon zdravia- 14. Ročník

August, 2011

Organizačný výbor zuberského triatlonu zdravia poriada pre už XIV. ročník ZUBERSKÉHO TRIATLONU ZDRAVIA. Srdečne pozývame na triatlon do Zuberca do hôr naších Západných Tatier.

 

Hlavný letný program- XXXVI. Podroháčske folklórne slávnosti- Medzinárodný folklórny festival, Tradičný jarmok

August 5-7, 2011

Hlavný sprievodný program letnej sezóny v Zuberci pod Roháčmi-Podroháčske folklórne slávnosti XXVI.

Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré sa konajú v amfiteátri na Brestovej, sú vyvrcholením letnej sezóny v Zuberci v Západných tatrách. Časť sprievodných programov tohto festivalu sa koná v múzeu: Tradičný oravský jarmok, vernisáž výstavy, pásmo o zbierkových ľudových tradičných predmetoch Oravského múzea a s nimi spojenými zvykmi a tradíciami, slávnostný sprievod účastníkov festivalu, slávnostná nedeľná sv. omša, či furmanka.

 

Výstava o jaskyni Brestová- Sprievodný program Podroháčskych folkórnych slávností

August 5-7, 2011

Sprievodným podujatím Podroháčskych folklórnych slávností sa už od ich počiatkov býva v priestoroch Múzea Oravskej dediny. Vo výstavných priestoroch Horná Lehota je inštalovaná výstava dobových i súčasných fotografíí z blízkej Brestovskej jaskyne. Pripravila ju Správa Slovenských jaskýň, Liptovský Mikuláš a potrvá do konca augusta.

„….Brestovská jaskyňa sa nachádza nedeleko Múzea oravskej dediny v nadmorskej výške 867 metrov. Ide o jaskyňu s podzemným tokom vytvorenú vo vápenco- dolomitových horninách najme ponornými tokmi Roháčskeho masívu. V súčasnosti je dĺžka okolo 2 km, zistilo sa desiatky druhov bezstavovcov, pstruhov, ktoré v podmienkach večnej tmy strácajú pigment, v zime 2001 tu zimovalo 35 kusov netopierov 4 druhov…..“

Dni remesiel na skanzene- Múzeúm Oravskej dediny v Zuberci

Júl 16-18, 2011

Dni remesiel na skanzene- Múzeúm Oravskej dediny v Zuberci na Orave

V Múzeu Oravskej dediny približne v dňoch od 16.-18. júla 2011, prebehne už 10. Ročník podujatia OŽIVENÉ REMESLÁ.  Oživené múzeum- predvádzanie remeselníckej výroby, folklórne vystúpenia, bohatý kultúrny program, tradičný oravský jarmok.

Včelárska nedeľa- Múzeum Oravskej dediny Zuberec

Júl 17, 2011

Predposledný júlový víkend patrí Múzeu oravskej dediny v Zuberci na Brestovej už tradične všetkým včelárom a všetkým, ktorí majú radi med a výrobky z neho. Tradičná včelárska nedeľa tu nebude chýbať ani tento rok s bohatým sprievodným programom, na minulom 9. ročníku sa zúčastnilo vyše 40 hudobníkov z celého sveta.

– Svätá omša v kostole sv Alžbety Uhorskej
-Koncert komornej hudby  učastníkov majstrovských kurzov MUSICA ARVENZIS
-40 hudobníkov z celého sveta
– Organizátorom odbornej časti – Oravské múzeum P.O Hviezdoslava v spolupráci s ústredím včelárov Slovenska
-vystúpenie detského folklórneho súboru Roháčik zo Zuberca, Folklórnej skupiny Oravského Bieleho Potoka a múzejného zoskupenia Brestová
– ochutnávka medových výrobkov

5. ročník festivalu „Stará cesta u susedov“ v Habovke

August 15-16, 2011

Súčasťou festivalu je furmanka po Starej ceste- tradičné konské povozy prevážajú ľudí z Habovky do Múzea Oravskej dediny v Brestovej. Predstavujú sa kapely z Čiech a Slovenska.. 2 dňový country festival usporiada v Habovke 15-16 augusta obec Habovka. Festival znikol v roku 2002. Súčasťou festivalu je furmanka po Starej ceste- tradičné konské povozy prevážajú ľudí z Habovky do Múzea Oravskej dediny v Brestovej. Predstavujú sa kapely z Čiech a Slovenska..

Plátená nedeľa v múzeum Oravskej dediny v Zuberci na Orave

August 21, 2011

ukážky spracovania ľanu, výroby plátna a ľudového odevu, folklórne vystúpenia v Múzeum Oravskej dediny v Zuberci na Brestovej. Pripomienkou na časy, kedy bola Orava jedným z hlavných centier plátenníctva na Slovensku, je Plátenná nedeľa. V múzeum Oravskej dediny v Zuberci na Brestovej pod Roháčmi sa koná dňa 21.8. 2011 jedinečné tradičné podujatie spracovania ľanu. Návštevníci si sami môžu vysúšať tkanie, výroba ľudového odevu so sprievodným podujatím, folklórne vystúpenia folklórnych skupín nie len z Oravy.

13.00
Hladenie plátna v mangli na konský pohon
Pranie a bielenie plátna na potoku
14.00
folklórny program o spracovaní ľanu
účinkuje folklórna skupina Brestová a jej hostia:
FS z Oravského Bieleho Potoka
Podroháčska ľudová hudba zo Zuberca

Srdečné Vás k nám do Západných Tatier do múzea Oravskej dediny v Zuberci na Brestovej pozývame!

 

ROZLÚČKA S LETOM

August 28, 2011

Program sa koná spravidla v poslednú augustovú nedeľu. Okrem predvádzania remeselnej výroby je pre návštevníkov vždy pripravený aj sprievodný program – koncert v kostole sv. Alžbety, folklórne vystúpenia, predvádzanie technických stavieb a podobne.